Nemrég Vadai Ágnes (DK) azt kérdezte Orbán Viktortól, hogy neki vagy bármelyik családtagjának milyen szerepe van abban, hogy a Magyar Honvédség Csádba kíván katonákat küldeni, egy olyan országba, amely nem biztonságos. Azt a választ kapta, hogy a katonák a tömeges illegális migráció elleni védelem részeként kerülnek oda. A kormány szerint a problémákat helyben kell kezelni, ezért nyújt Magyarország fejlesztési, diplomáciai és védelmi segítséget Csádnak, ami a Száhel-térség egyik utolsó stabil államának számít.
Orbán Gáspár szerepe
Korábban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter közölte, hogy Orbán Gáspár, a miniszteri kabinet tagjaként, részt vesz a csádi misszió előkészítésében. Hivatásos katonaként Gáspár ezen a küldetésen dolgozik.
NATO és az afrikai misszió
A Vsquare hírlevele alapján a hvg.hu arról ír, hogy a csádi misszió ellentmondásos lehet. Orbán Viktor NATO-politikája Ukrajnával kapcsolatban a védelmi jelleg megtartását hangsúlyozza, ugyanakkor 200 katonát küld egy afrikai országba, amely polgárháború küszöbén áll. A kormány belső köreiben felmerült, hogy az afrikai küldetést Orbán Gáspár a nyersanyagok, mint az olaj és urán megszerzésével magyarázta. Azonban ezeknek az üzleteknek a megvalósulása orosz részvétel nélkül nehezen elképzelhető.
Titkosított adatok
A törvények szerint az afrikai misszió részletei harminc évig titkosak maradnak. Annyi azonban biztos, hogy az USA kivonja csapatait, míg Orbán Viktor a csádi választások után gratulált az ország új elnökének.