Donald Trump a második amerikai elnök, akinek két ciklusa nem követi egymást, és 2021 januárja után újra ő lesz a Fehér Ház lakója a republikánusok győztes elnökjelöltjeként.
A választás napja és eredménye
Az amerikai elnökválasztás november 5-én zárult, ahol a választók a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump közül választhattak. Bár még nem minden szavazatot számoltak meg, Trump előnye behozhatatlannak bizonyult Harris számára.
Az elektori szavazatok és a döntő államok
Trump a győzelemhez szükséges 270 elektori szavazatot már megszerezte, miután a hét kiemelt fontosságú államból megszerezte Georgiát, Észak-Karolinát, Pennsylvaniát, és Wisconsint, amivel biztosította Harris vereségét és saját győzelmét.
Trump sikerei
Trump az első ciklusát Hillary Clinton legyőzésével nyerte 2016-ban, és a 2020-as Biden elleni veresége után most Harrisszel szemben diadalmaskodott. Már a 2022-es félidős választások után jelezte indulási szándékát, és az előválasztásokon maga mögé utasította kihívóit, köztük a Republikánus Párt favoritját, Ron DeSantis floridai kormányzót.
Kampányüzenetei és merényletek
Kampánya fő üzenete a Biden-adminisztráció kritikája és az életminőség romlásának hangsúlyozása volt. Bosszút is ígért a demokraták elleni jogi eljárások miatt. A kampány során két merényletkísérlet történt ellene, amelyeket Trump a demokratáknak tulajdonított.
A győzelem jogi következményei
Győzelmi beszédében Trump Amerika „aranykorát” ígérte, és történelmi győzelemről beszélt. Ő lesz az első elnök, akit korábban bíróság elítélt, és győzelme biztosítja, hogy nem szabnak ki rá letöltendő börtönbüntetést. Továbbá a szövetségi eljárások közül kettőt leállítanak, és Trump ígéretéhez híven tervezi kirúgni az ügyében eljáró különleges ügyészt, Jack Smitht.
Az elektori kollégium december 17-én ül össze, majd a kongresszus január 6-án hitelesíti az eredményt. Trump beiktatása január 20-án, délben lesz Washingtonban.